Home
Ostrzyce zapraszają na wczasy i wypoczynek przez cały rok !

Wieś sołecka Ostrzyce położona jest 6 km na południowy - zachód od Somonina, nad jeziorem Ostrzyckim i wypływającą z niego rzeką Radunią, wzdłuż „Drogi kaszubskiej” łączącej szosę Kartuzy - Bytów z szosą Żukowo - Kościerzyna. W centrum wsi odchodzi droga prowadząca z Ostrzyc do Goręczyna i dalej do Somonina.

Centrum turystyczne Kaszub...

Wieś liczy dziś około 460 mieszkańców, jest jednym z centrów turystycznych Szwajcarii Kaszubskiej.

Przez położoną nad Jeziorem Ostrzyckim wieś co roku przewija się tysiące gości. Dla nich to wybudowano wiele pensjonatów, restauracji, punktów małej gastronomii. Są też pola namiotowe i wiele kwater prywatnych dla gości.
Roztaczające się wokół krajobrazy można podziwiać z Jastrzębiej Góry lub Trzebińskiej Góry.

W pobliżu Ostrzyc leży rezerwat przyrody
„Ostrzycki las”. Dla turystów preferujących aktywny tryb wypoczynku przygotowano korty, pole do mini golfa, wypożyczalnie rowerów i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Również zimą można atrakcyjnie spędzić czas w Ostrzycach. Jest tu czynny 150 metrowy wyciąg narciarski. Niedaleko stąd do mekki narciarskiej w Krzesznej na stokach Wzniesień Szymbarskich.

Ostrzyce są w gminie Somonino pierwszą wsią,
gdzie wprowadzono dwujęzyczne polsko - kaszubskie nazwy ulic.

Nazwa wsi Ostrzyce, jak pisze prof. Edward Breza „pochodzi od kaszubskiego rzeczownika ostrzëca, ciernik, gatunek ryby”. Choć po raz pierwszy dzisiejsza nazwa jeziora, nad którym położona jest wieś, do źródeł pisanych trafia w 1790 roku, gdy na mapie Schröttera jezioro zapisane zostało jako Ostrycz, to zdaniem profesora Edwarda Brezy, nazwa Jeziora Ostrzyckiego była pierwotna i od niej wieś przyjęła nazwę Ostrzyce.

tekst zaczerpnięto z gazetakartuska.pl

Copyright © TurystycznaPolska.pl All rights reserved.
PHP-Nuke © by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.